c

Cum sociis Theme natoque penatibus et magnis dis parturie montes, nascetur ridiculus mus. Curabitur ullamcorper id ultricies nisi.

1-677-124-44227 184 Main Collins Street, West Victoria 8007 Mon - Sat 8.00 - 18.00, Sunday CLOSED
Follow Us
Image Alt

Fulya Varışlı

Neden Alt Karnım Gitmiyor?

Neden alt karnım gitmiyor, neden bacaklarım incelmiyor diye soranlar.. Cevabı burada!

O kadar spor yapıyorum ama alt karnım gitmiyor, bacaklarım bir türlü incelmiyor!.. Bu cümleleri sıkça duyarız. Alt karın eritme, bacak inceltme mümkün müdür veya gerçekten çok mu zor?

Öncelikle, herkesin bir genetik yapısı var. Bunu göz ardı etmememiz gerekiyor. Bazı insanlar kilo aldığı zaman kalçasına ve bacaklarına gider, bazılarının ise karnına ve üst vücuduna, sırtına daha çok yağlar birikir. Kilo aldığımız zaman vücudumuzda her yerden almakla beraber, genellikle genetik altyapımıza göre bazı bölgelere daha çok yağ birikir. Burada iki tane izlememiz gereken yöntem var. Birincisi, kendimizi daha zayıf gördüğümüz veya beğenmediğimiz bölgeleri iyileştirecek ve o bölgelerimizi sıkılaştırıcı ve yağ yakımının  daha çok sağlanacağı bir antrenman metodu izlememiz gerekiyor. Alt karın çalıştıran egzersizler, bacak sıkılaştırma hareketleri, iç bacak ve basen çalıştıran egzersizler ve yağ yakımı sağlayan metabolik antrenmanlarla birlikte yürüyüş, koşu ve bisiklet gibi kardiyo aktiviteleri mutlaka faydalı olacaktır. Düzenli yaptığınız ve beslenmenize de dikkat ettiğiniz taktirde mutlaka sıkılaştığınızı göreceksiniz. Youtube kanalımdaki bölgesel karın ve bacak videolarını ve yağ yakan tüm vücut antrenmanlarını yaparak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Ayrıca yine Blog umdaki Karın Kaslarım Nasıl Görünür yazımı okuyup daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İkinci izlememiz gereken yöntem ise, daha beğendiğimiz ve güçlü olduğumuz yanlarımızı ön plana çıkartmak. Beğenmediğiniz yanlarınızı sürekli söyleyip dikkati o yöne çekmektense, beğendiğiniz yanlarınızı daha ön plana çıkartırsanız insanların aklında da o şekilde kalacak ve enerjinizi yüksek tutmuş olacaksınız. İnsanlar size ilk baktığında sizin bölgesel yağlarınızı değil, auranızı, yansıttığınız ışığı ve enerjiyi, yüzünüzdeki ifadeyi görecektir. Unutmayın,  gülümseme en güzel ve güçlü silahtır.

2. önemli husus ise altyapı. Yani geçmişte yaptıklarımız ve bunun kas ve iskelet sistemimize katkıları. Kendimden bir örnek verecek olursam, ben eski yüzücüyüm ve bunun vücudumda halen kas gelişimi açısından faydalarını görüyorum. Özellikle kollarım ve omuzlarımla ilgili bana çok soru geliyor ne yapıyorsun diye.. Üst vücudum, kol, omuz, sırt ve bacak kaslarım eski yüzücü olmamdan dolayı oldukça gelişmiş ve düzenli ama kısa süreli egzersizlerle onları hep sıkı ve fit tutabiliyorum.

Çocukluk yaşlarımda ben istemesem de ailem hep beni spora teşvik etmişti. İstemeyerek de olsa yüzmeye gitmiş ve yarışlara katılarak dereceler kazanmıştım. Baleye de çok isteyerek gittiğimi hatırlamıyorum ama faydalarını hep yaşayıp hissetttim. Çocukluk ve gelişim çağında yapılan sporun kemik ve kas gelişimine çok büyük etkisi vardır. Bu sebepten burada ailelere de büyük pay düşüyor. Ebeveynlerin çocuklarını doğru yaşta, doğru spora yönlendirmeleri, ömür boyu çocuklarının yaşam kalitesini arttıracak ve ileri yaşlarda da olası sakatlık risklerini azaltmış olacaklardır.

Üstelik çocukların illa bir spora gitmesi veya bunun için kulübe üye olması da gerekmiyor. İp atlama en iyi kemik ve kas gelişimine katkı sağlayan hatta en iyi boy uzatan egzersizdir. Çocuğunuza ip atlamayı eğlenceli bir şekilde gösterip oyun haline getirerek de gelişimine büyük ölçüde katkı sağlayabilirsiniz. Basketbol, voleybol ve bahsettiğim gibi yüzme de en iyi boy uzatan ve kas ve kemik gelişimine katkı sağlayarak çocukların ömür boyu gelişimine altyapıyı sağlam bir şekilde sağlayan sportif aktivitelerdendir.

En önemlisi ise, anatomik altyapınızı olduğu gibi kabullenip, vücudunuzu ve kendinizi sevin. Siz her zaman öncelikle kendinizle yarışın. Başkalarıyla kendinizi kıyaslamak yerine, hep kendinizi iyileştirmeye giderseniz bu çok daha kolay ve kalıcı olacaktır. “Ben kendimin en iyisi, en iyi versiyonu olacağım” diyin. İyi yönlerinizi ortaya çıkartın. Belki de kendinizde daha önce farkına varmadığınız birçok güzel yanınızı da böylece keşfedeceksiniz. İyi yönlerinizi ortaya çıkartın ve beğenmediğiniz yanlarınızı iyileştirmeye doğru gidin. Bunun için de, hep enerjinizi ve motivasyonunuzu taze tutmanız gerekiyor.

Bedenini sev, sağlık için spor yap ve kısa süreli hedefler yerine bir yaşam şekli olarak temiz beslenme ve egzersizi hayatın tut. Kendine iyi davran…

Sevgiler:)

ADD COMMENT