c

Cum sociis Theme natoque penatibus et magnis dis parturie montes, nascetur ridiculus mus. Curabitur ullamcorper id ultricies nisi.

1-677-124-44227 184 Main Collins Street, West Victoria 8007 Mon - Sat 8.00 - 18.00, Sunday CLOSED
Follow Us
Image Alt

Fulya Varışlı

Popo Nasıl Kalkar? Nasıl Dikleştirilir?

Popo nasıl kalkar, nasıl dikleştirilir ve daha yuvarlak hatlara sahip olabilirim?

Egzersizle popo kaldırma olabilir mi? Evet bana en çok gelen sorulardan.. 

Özellikle 90’lı yıllarda Jennifer Lopez ile birlikte yuvarlak, geniş ve kalkık kalçalar ayıp olmaktan çıkıp, kadınların özellikle üzerinde çalıştığı bir konu haline geldi:)  Büyük popo yerine, sağlam taş gibi popo şeklinde bir olgu giderek oturmuş ve kafalara yerleşmiştir. Brezilya poposu, Kardashian poposu gibi tabirleri duymuşsunuzdur. Ben lise yıllarımda kilo olarak da daha fazla olmamdan ve kalça yapımdan dolayı belime bir şey bağlamadan çıkamazken, şimdi genç kızların özellikle kalçalarını büyütmek için kilo almaya çalışıp, sadece o bölgeye özel kalça büyüten egzersizler yaptıklarını bile görüyorum.

Popo kalkar mı? Evet. Genetik yapı burada çok büyük bir etken olmakla birlikte, özellikle kalça kaldıran ve şekillendiren hareketler ile birlikte kalçanızı şekillendirebilirsiniz. Gluteus maximus büyük bir kas grubudur. Bölgesel çalışma etkili olmakla birlikte, sadece squat kalça büyütme için yeterli değildir. Bridge, deadlift, lunge  gibi hareketlerle de kalçayı en derinden ve her yöne çalıştırmanız daha etkili olacaktır. Bunun için Youtube kanalımda 10 ar dakikalık kalça kaldıran ve şekillendiren, popo kaldıran antrenman videoları var. Haftanın 5 günü sadece 10 dakika zaman ayırarak evde ve her yerde yapabileceğiniz hareketler ile daha yuvarlak ve kalçalara sahip olabilirsiniz. Eğer yağ fazlanız varsa ve kilo da vermek istiyorsanız, Youtube videolarımı 40 ar dakikalık haftada 2-3 cardio antrenman ile birlikte desteklemenizi öneririm. 

Hayatımız boyunca bacaklarımızın üzerindeyiz ve kalça kası vücut için yürüme, oturma kalkma ve öne bükülmelerde çok önemli ve işlevi olan bir kastır. Kuvvetli olması duruş bozuklukları açısından da, yaşam kalitemizi arttırıp ağrıları azaltmakta da çok önemli fayda sağlar. 

Yapı olarak bazı insanların kalçaları daha çıkık, bazılarının daha düz olabiliyor. Bununla beraber, hiper lordoz dediğimiz kalçanın fazla dışarıya doğru çıkık olması aslında postür bozukluklarından biridir. Bu bel ağrısı yapabilir ve kişinin hamilelikte ve gündelik hayatta yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Vücudumuz bir bütündür ve vücutta kas kuvvet eşitliği olması gerekmektedir. Sadece kalça çalışmak da başka sağlık problemleri ve duruş bozukluklarına yol açabilmektedir. Antrenmanınızı öncelikle sağlık açısından ele almalı ve tüm vücut kaslarınızı çalıştırıp kuvvetlendirip esnetecek şekilde çalışmalısınız. Bu konuda bir eğitmenle beraber çalışıp, kişisel sağlık ve hedeflerinize yönelik çalışmanızı öneririm.

Kendi sesimden bu konudaki biraz da espriyle yaklaştığım videomu izlemek isterseniz, YouTube kanalımı ziyaret edebilirsiniz. Sıkı ve kuvvetli kaslarla güzel günlerde görüşmek dileğiyle,

Sevgiler:)

ADD COMMENT