c

Cum sociis Theme natoque penatibus et magnis dis parturie montes, nascetur ridiculus mus. Curabitur ullamcorper id ultricies nisi.

1-677-124-44227 184 Main Collins Street, West Victoria 8007 Mon - Sat 8.00 - 18.00, Sunday CLOSED
Follow Us
Image Alt

Fulya Varışlı

karın kası belirginleştirme, six pack

Karın Kaslarım Nasıl Görünür?

Karın Kaslarının Daha Belirgin Görülmesi İçin Neler Yapılmalı?

Düz bir karın ve belirgin karın kasları neredeyse herkesin hayali ve bana en çok gelen sorulardan biri. Karın kaslarını belirginleştirmek için sadece bölgesel karın çalışmanız ve öne doğru fleksiyona kalkacağınız karın hareketleri yeterli değildir. Peki, şu soruyu soruyor olabilirsiniz: Yağ yüzdemi nasıl düşürürüm? Ayakta hareketlerle, squat ve lunge, bacak çekme kaldırma, tekme, sıçrama gibi hareketlerle de karın kaslarınızı belirginleştirebilirsiniz.

Buradaki en önemli parametre aslında yağ yüzdenizi eritmektir.

Günlük aldığınız yağ oranını belli bir düzeyin altına indirmediğiniz sürece ne kadar çok mekik, şınav çekseniz, saatlerce egzersiz yapsanız da istediğiniz görüntüye ulaşamazsınız. Karın kaslarınız gelişse de yağ yüzdeniz fazlaysa yağlar üstte kalacağından kaslarınız belirgin bir şekilde ayna karşısında görünmeyecektir.

Peki yağ yüzdesi nedir? Yağ yüzdemizi nasıl indirebiliriz? Güzel bir karın kası görünümü istiyorsak vücut yağ oranını erkeklerde %12-%10, kadınlarda ise %15-%20 civarlarında olması istediğiniz görüntüye ulaşmanızı sağlayabilir. Bununla beraber, bu yağ oranlarına takılı kalmaksızın aynadaki görüntünüze bakarak da buna kendiniz karar verebilirsiniz. Öncelikle sağlık için spor ve düz bir karın olmalı. Baklavalarınız görünmese de düz bir karın ve orantılı, sağlıklı bel çevresi ölçümü bizim için ilk öncelik olmalı. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, yağ yüzdesinin normalin çok altına inmesi özellikle kadınlarda hormonal denge bozuklukları gibi problemlere yol açabilir. Bunlara da dikkat etmek gerekir.

Yağ yüzdesini indirmenin 2 koşulu vardır. Biri doğru beslenme, diğeri de doğru egzersiz ve antrenman planı. Hem doğru beslenme, hem de doğru egzersiz planı ile hedefinize daha kısa sürede ve etkili bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmeyi ilke haline getirmemiz gereklidir. Çok katı diyetler uygulamanıza gerek yok, sağlıklı beslenip vücudunuza gereksiz kalori yükleyecek şekerli besinlerden uzak durmaya çalışırsanız işiniz kolaylaşacaktır. Günlük aldığınız ve yaktığınız kaloriyi hesaplamanız yani çok takıntı haline getirmeden yapacağınız basit günlük aritmetik kalori hesabı işinizi kolaylaştıracaktır.

Doğru egzersiz planında ise, daha önce de bahsettiğim gibi, fazla çalışmak veya fazla bölgesel karın hareketleri, kas belirginleşmesi için hiçbir işimize yaramayacaktır. Haftada 2 gün karın kaslarımızı çalıştırmak yeterli olacaktır. Bunun için YouTube kanalımdaki karın videolarını yapabilir ve bana yorum ve sorularınızı iletebilirsiniz.

Doğru formlarda Squat, Deadlift, Lunge gibi hareketleri de yapın ve nabzınızı hafif hızlandıracak metabolik antrenmanlar ve yürüyüş, koşu gibi kardiyo aktivitelerini de  haftalık programınıza ekleyin. Bu hem kardiyovasküler gelişiminizi sağlayacak ve performansınızı arttıracak, hem de yağ yakımınızı hızlandıracaktır. YouTube kanalımdaki yağ yakımı ve tüm vücut antrenmanlarını haftada 2 gün uygulamanız size yardımcı olacaktır.

Sadece yağ değil, kas yüzdeniz de önemlidir. Bu sebepten, kas kütlenizi arttırmaya özen göstermeli ve beslenmenizde yeterli protein ve karbonhidrat alımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kas kütleniz ne kadar artarsa o kadar metabolizmanız hızlanacak ve hem gün içerisinde hem de uyurken daha fazla kalori harcayacaksınız. Ayrıca kas oranınız arttıkça daha ince görünür ve sıkılaşırsınız.

Karın kası vücudumuzun core yani merkez bölgesindedir ve omurgamızı taşıyan, vücudumuzun ana yapı taşıdır. Bir çok duruş bozukluğu karın kaslarının zayıflığından kaynaklanmaktadır.

Karın kaslarımızın güçlü olması birçok duruş bozukluğuna iyi gelecek ve günlük yaşantınızda da yaşam standardınızı arttırıp, size birçok kolaylık sağlayacaktır.

Sadece estetik ve görsel açıdan değil, onları derinden güçlendirerek yaşam kalitenizi arttırmaya yönelik de çalışmalar yapmanız önceliğiniz olmalıdır. Bunun için bir diyetisten ve bir spor eğitmeninden destek alabilir, hedefinize daha kısa sürede ve doğru bir şekilde ulaşabilirsiniz.

ADD COMMENT