c

Cum sociis Theme natoque penatibus et magnis dis parturie montes, nascetur ridiculus mus. Curabitur ullamcorper id ultricies nisi.

1-677-124-44227 184 Main Collins Street, West Victoria 8007 Mon - Sat 8.00 - 18.00, Sunday CLOSED
Follow Us
Image Alt

Fulya Varışlı

spor yaparsam kaslarım şişer mi, irileşir miyim

Spor Yaparsam Kaslarım Şişer mi? İrileşir miyim?

Spor yaparsam kaslarım şişer mi, irileşir miyim diye soranlar bu videoya..

Çoğu insanın özellikle kadınların istediği ince, uzun kaslar.. Daha zarif ve kadınsı bir görünüm için sıkı ve hafif belirgin kas yapısını korumak gerekiyor. Sırf kasları şişer mi korkusuyla ve spor yaptığında şiştiğini iddia ederek hiçbir şey yapmayan bir çok insan tanıyorum.

Spor yaptığında direkt şişmek ve kalınlaşmak aslında o kadar kolay bir şey değil. Şişmeniz için özellikle çok fazla aşırı protein ağırlıklı beslenme planı uygulamanız ve hipertrofi dediğimiz kasları büyütmeye yönelik ağırlık antrenmanları yapmış olmanız gerekmektedir. Crossfit de bunlardan biridir. Bir ara crossfit bizim ülkemizde de çok trend olmakla beraber ya bir çok kadınımız irileştiği için bırakmış, ya da erkeklerimiz çok fazla ağırlıklarla yapılan kontrolsüz hareketlerle belini ve boynunu sakatlayarak spor hayatına maalesef ara veya son vermek zorunda kalmıştır. Ayrıca kadınların hormonal yapısı da çok fazla kaslanmasına kolay bir şekilde izin vermez.

Doğru beslenme ve doğru antrenman programı ve metodu ile egzersiz yaparak şişmezsiniz. Kişiye özel program dediğimiz, sizin hedeflerinize göre egzersiz ve beslenme programınızı belirlemektir. Burda spor eğitmenlerine da büyük iş düşüyor. Kişinin isteğine göre onu yönlendirmek çok önemli. Özellikle kaslarının büyümesi ve irileşmeyi isteyen kadın ve erkekler de olabilir.

Kardiyo ve kendi vücut ağırlığınızla yapılan antrenmanları haftalık programınızda ikisine de vakit ayırarak dengeli bir şekilde yapmanız çok önemli.  Mat pilates, Reformer Pilates, Yoga, Fonksiyonel Antrenman veya hafif /optimum (kişi aşırı zorlanmadan) ağırlıklarla 12-18 tekrar arası 2-3 set yapılan antrenman yöntemleri sizin için uygun olacaktır. Haftada 2 veya 3 gün bu şekilde çalışıyorsanız, haftada 2 gün de mutlaka yürüyüş, yüzme, metabolik antrenman veya bisiklet gibi cardio aktivitelerine de zaman ayırmanız gerekmektedir.

Örneğin pazartesi günü 50 dakika yürüdüyseniz, salı günü Aletli Pilates ile kaslarınızı derinden kuvvetlendirip uzatın. Çarşamba günü dinlenip, Perşembe günü bizim Piyo House’ta yaptığımız gibi Fonksiyonel Antenman ve Pilatesi kombine ederek birlikte yapabilirsiniz. Cuma günü belki yine Aletli Pilates yapacaksınız ve cumartesi günü dinleneceksiniz. Pazar günü ise orman veya sahil tempolu yürüyüşüyle haftalık aktif kalma hedefinize başarıyla ulaşmış olacaksınız. Emin olun ardından pazar kahvaltınız bile daha dengeli, temiz, keyifli ve hakedilmiş bir mutlulukla daha da keyifli olacak.

Bir diğer nokta, modunuz nasılsa, enerjiniz ne seviyedeyse ve nasıl iyi hissediyorsanız kendinizi sıkmadan ve bedeninize aşırı yüklenmeden yapmanız çok önemlidir. Egzersizde sürekliliği bu sağlar. İstikrar ise başarı getirir!

Her şeyde ve beslenmede de olduğu gibi, sporda da denge çok önemlidir. Bedeninizi ve ruhunuzu dinleyin, o size doğru yolu gösterecektir 🙂

ADD COMMENT