c

Cum sociis Theme natoque penatibus et magnis dis parturie montes, nascetur ridiculus mus. Curabitur ullamcorper id ultricies nisi.

1-677-124-44227 184 Main Collins Street, West Victoria 8007 Mon - Sat 8.00 - 18.00, Sunday CLOSED
Follow Us
Image Alt

Fulya Varışlı

Kendi Değerini Yaratmak İçin 2 Altın Kural!
fulya varışlı, kendi değerini bilmek, piyo house

Kendi Değerini Yaratmak İçin 2 Altın Kural!

Kendi değerini bilememe, kendini aşağı çekme veya değersizleştirme. Hepimizin böyle zamanları oluyor, peki bununla nasıl baş edeceğiz? Bazı insanlar için sıklıkla “enerjisi çok güzel” gibi sözler duyarsınız. Bu enerji meselesi nasıl oluyor da insanları etkiliyor ve o enerjisi güzel insanlar ne yapıyorlar?

Bazen yaşadığınız şeyler, geçmiş travmalar veya yakın zamanda yaşadığınız ayrılıklar, sorunlar ve kayıplar sizi aşağı çekebilir. Hatta böyle zamanlarda herşey üst üste gelir ve problem üstüne problem, mutsuzluk üzerine değersizlik hissi gelebilir.

Öncelikle duygu ve düşüncelerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Duygularımız bizi yönlendiriyor. Sen kendinde beğenmediğin yanlarını ne kadar çok düşünürsen, karşındaki de seni öyle görmeye başlıyor. Bazen sizin çok güzel, bakımlı gördüğünüz bir kadın kendini beğenmeyebilir. Veya sen de bir gün kendini çok güzel ve değerli görüp, ertesi gün aynı şekilde hissetmeyebilirsin. Peki ne değişti? Hiçbir şey değişmedi. Duygu ve düşüncelerin neyse, sen o gün hayatını buna göre yönlendiriyorsun. Güne nasıl başlarsan, bütün gün onu kendine çekiyorsun ve insanlar da seni o şekilde görüyorlar.

Demek ki önce duygu ve düşüncelerimizi değiştirmemiz gerekiyor. Peki ama nasıl?

  1. kural: Aktif kalmak . Corona günlerinde de çok konuştuğumuz rutinler, gün içerisindeki alışkanlıklar bizim aktif kalmamızı sağlı Uyandığında kişisel bakımını yapmak, yatağını toplamak, limonlu suyunu içip vitaminlerini almak, üretmek, çalışmak, yazmak çizmek, egzersizini yapmak, kendi yemeğini kendin hazırlamak… Bunlar senin günlük hayatta aktif kalmanı ve bir amaç edinip yol almanı sağlar. Kendine ne kadar önem verir, ne kadar zaman ayırır ve hareket halinde kalırsan gün içerisinde de o kadar geri dönüşleri alır ve iyi hissedersin. Günlük aktif kalma, üretme ve kendine zamana ayırma hedefleri ile kendini daha değerli hissedebilir ve hayatına pozitif yönde yol verebilirsin. Ruh beden ve zihin sağlığı için öncelikle eğer yapmıyorsan egzersizi mutlaka hayatınıza katmanı ve düzenli olarak yapmanı tavsiye ederim. Spor salonuna git veya gitme, evde, doğada, spor salonunda, nasıl iyi hissediyorsan mutlaka harekete geç, motivasyonunu yüksek tutup hareket halinde kal. Pilates yap, yoga yap, meditasyon yap, doğa aktivitelerine katıl veya yürüyüş, koşu yap. Kendi değerini bil, kendine iyi davran ve harekete geç, aktif kal. Sen kendi değerini bildikçe, karşındaki de senin değerini o kadar görür ve bilir.
  2. kural: Korkuların varsa korkularınla yüzleş ve bunların üzerine git. Korkularınla veya kendinde beğenmediğin yanlarınla insanlar dalga geçebilir. Sen güçlü yanlarını ön plana geç, ne kadar kendi değerini bilirsen insanların seni aşağı çekmesine o kadar izin vermemiş olursun.

Kendini sev, aynada kendine bak gülümse, hatta şöyle bir kolundan öp kendini ve kendinle barış.

Çok sevgiler bunu okuyan değerli güzel insan 🙂

Comments
  • reply
    İdil Sezer
    27 Eylül 2020

    Çok güzel bir yazı Fulya’cım, blogun hayırlı olsun ve nice güzel yazılara!

ADD COMMENT